wtorek, 23 października 2012

Szarlotka z rodzynkami i cynamonem

Ciasto z dużą ilością jabłek, tych z cynamonem i rodzynkami i od razu cofnęłam się do lat dzieciństwa. Moja Mamcia kochana zawsze co niedzielę piekła placka, albo był to murzynek w zimę a latem jesienią szarlotka. Często robiła na śniadanie taki dżemik na szybko z papierówek z ciepłymi bułeczkami z piekarni zza rogu. Dziękuję jej za wiele za to, że nadal mam te słodkie wspomnienia. Pozdrawiam i całuję bardzo moją Mamcię. Teraz zabieramy się za przygotowanie kruchego ciasta, do którego potrzeba nam:
450 gram mąki tortowej,
2 żółtka,
50 gram cukru pudru,
200 gram masła,
2 łyżki stołowe wody.

Wszystkie składniki łączymy razem i ręcznie bądź też za pomocą robota kuchennego zagniatamy, do uzyskanie jednolitego ciasta. Dzielimy na dwie części i wkładamy do lodówki na około godzinę. W międzyczasie zajmiemy się naszymi jabłuszkami. Potrzeba nam około 10, średnich, miękkich jabłek, 1 łyżka cynamonu, 50 gram cukru i 70 gram rodzynek. Jabłka obieramy ze skórki i kroimy na małe kawałki, wrzucamy do garnka i dodajemy resztę składników. Całość prużymy krótką chwilę, tak 5 minut.







Jedną część kruchego ciasta rozwałkowujemy, nakłuwamy widelcem i zapiekamy około 20 minut w temperaturze 185 stopni. Na zapieczone ciasto wyrzucamy nasze owoce a na wierzch rozwałkowujemy drugą część ciasta. Pieczemy około 30 minut w temp 180 stopni, powinno być lekko brązowe. Po upieczeniu posypujemy szarlotkę cukrem pudrem i podajemy z budyniem śmietankowym bądź też z ubitą śmietanką.  

niedziela, 21 października 2012

Scones bułeczki z Zielonych Wysp

Scones to tradycyjne angielskie, irlandzkie bułeczki śniadaniowe, i nie tylko. Jest wiele ich wersji jedne plane, czyli bez niczego inne z czekoladą a jeszcze inne z rodzynkami, te na które przepis podaje dziś. Na około 20 małych bułeczek potrzebujemy:
450 gram mąki pszennej, na wyspach używa się self raising flour, dzięki której zbędne jest dodawanie proszku,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
 pół łyżeczki sody oczyszczanej,
2 jajka,
100 ml mleka, ilość mleka można zwiększyć i na odwrót, zależy od tego czy nasze ciasto będzie się kleiło czy też będzie za suche,
100 gram rodzynek,
70 gram masła.
Do serwowania po upieczeniu masełko i dżemik.







Zaczynamy od wymieszania mąki z proszkiem i sodą. Następnie w dużej misce, bądź na stolnicy wsypujemy mąkę, robimy dziurkę na środku wlewamy około 70 ml mleka, dodajemy jajka i masło i ręcznie zagniatamy ciasto. Rozwałkowujemy dość grubo, tak na około 2 cm i formą do ciasteczek - ja użyłam takiej o średnicy 3cm -  wycinamy nasze scones. Smarujemy z wierzchu jajkiem i pieczemy w temperaturze około 180 stopni około 20-25 minut, muszą być one lekko brązowe. Należy bułeczek pilnować, gdyż te zbyt przypieczone nie będą się nadawały do spożycia, są za twarde. Po upieczeniu wyjmujemy na deseczkę, kroimy na pół i z każdej strony smarujemy masłem i dżemem.@

sobota, 20 października 2012

Bakaliowe ciasto z pietruszką

Te ciasto to taki mój eksperyment. Mianowicie szykowałam już wszystkie składniki na ciasto marchewkowe. Utarłam masło z cukrem i cynamonem, dodałam jajka, bakalie i w tym momencie zorientowałam się ze nie mam głównego składnika, czyli marchewki. Pogoda była okropna, późno było, poza tym nie miałam ochoty wychodzić z mieszkania, więc starłam to co miałam czyli pietruszkę. Szczerze to nie wierzyłam że cokolwiek z tego ciasta wyjdzie, ale zaskoczyłam sama siebie i moich gości, którzy do tej pory twierdzą że tam żadnej pietruszki w cieście nie ma. Składniki na 2 keksówki:
175 gram mąki pszennej,
175 gram mąki orkiszowej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
łyżka stołowa cynamonu,
250 gram masła, ewentualnie margaryny, choć masełko zdecydowanie lepsze,
4 jajka,
150 gram brązowego cukru,
2 średnie pietruszki, starte na tarce, na dużych oczkach,
100 gram rodzynek,
100 gram orzechów laskowych, mogą być także włoskie, grubo posiekanych.








Masło z cukrem ucieramy na kremową masę, dodajemy jajka. Następnie obie mąki wymieszane z proszkiem i cynamonem. Porcjami, stopniowo dodajemy do masy. Na końcu pietruszka, rodzynki i orzechy. Pieczemy w temperaturze 180 stopni, około 70 minut.

piątek, 19 października 2012

Faworki

Chrusty, faworki czyli smażone słodkości, choć wcale nie są one takie słodkie. Niedawno było lato a teraz już jesień w pełni, a niebawem Święta i Nowy Rok, ale wracajmy do pieczenia. Składniki na faworeczki, na około 50 sztuk:
5 żółtek,
1/2 kg mąki pszennej,
szklanka gęstej śmietany,
szczypta soli,
łyżeczka whisky, wódki innego wysokoprocentowego alkoholu, aby ciasto nie wchłaniało tłuszczu,
około 1 litr oleju słonecznikowego, ja ten lubię najbardziej, bądź też innego roślinnego oleju.



 













Wszystkie składniki zagniatamy razem do momentu aż dobrze się połączą i będziemy mieć dużą kulę. Odkładamy na około godzinę czasu w chłodne miejsce. Po czym wyjmujemy i rozwałkowujemy tak cienko jak się tylko da. Radełkiem bądź nożem kroimy ciasto na prostokąty o wymiarach 2x5cm, w środku robimy 1centymetrowe nacięcie i przekładamy przez to nacięcie naszego faworka, jeden po drugim. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu dosłownie kilka sekund z każdej strony, uważając aby się nie przypaliły. Łyżką cedzakową wyjmujemy faworki na talerz, z ręcznikiem papierowym, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Po czym posypujemy dość obficie cukrem pudrem. Smacznego.

wtorek, 16 października 2012

Cherry & almond cake czyli ciasto migdałowo-czereśniowe według Nigelli

Ja lubię ciasta po prostu je uwielbiam. Upiekłam ten placek z czereśniami korzystając z przepisu Nigelli Lawson, nie byłabym sobą gdybym trochę nie dała od siebie. Darzę wielką sympatią Nigellę, pomimo tego iż nie miałam okazji poznać jej na żywo, uwielbiam oglądać jej programy, dla mnie gotuje i przyrządza posiłki z ogromną pasją zachęcając innych do gotowania i pieczenia.  Przerobiłam przepis dodając więcej mielonych migdałów i większą ilość kandyzowanych czereśni, i zdecydowanie mniej cukru. Moje składniki to (taka ilość wystarczy na 3 nieduże keksówki):
420 gram miękkiego masła,
450 gram cukru drobnego, do wypieków
250 gram mielonych migdałów,
2 łyżeczki aromatu migdałowego,
350 gram kandyzowanych czereśni, pokrojonych na małe kawałki
450 gram mąki tzw self-raising flour, czyli takiej z proszkiem do pieczenia,
6 jajek,
3 łyżki stołowe mleka, ewentualnie gdy nasza masa będzie naprawdę za sucha.








Miękkie masło ucieramy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy jajka, następnie mielone migdały, aromat migdałowy i na samym końcu łyżka po łyżce mąkę. Masę dokładnie mieszamy i dodajemy nasze czereśnie. Co do mąki to jeżeli nie posiadamy tej już z proszkiem do pieczenia to do tortowej dodajmy 2 łyżeczki proszku do pieczenia. Pieczemy około 75-90 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Smacznego. Czekam na komentarze.

poniedziałek, 15 października 2012

Domowy makaron jajeczny

Uwielbiam nasze zupy a w szczególności rosołek i pomidorową. Z reguły podaję je z kluseczkami lanymi, takie wspomnienie dzieciństwa bądź też z takim domowym makaronikiem. Wymaga to o wiele więcej wkładu aniżeli przygotowanie gotowego, ale smak całkiem inny. Podaję ilość składników która w zupełności starczy dla 4 osób:
200 gram mąki pszennej, przesianej uprzednio,
2 jajka,
szczypta soli do ciasta i do wody na makaron plus jedna łyżka stołowa oliwy z oliwek do tejże wody.



Proporcja mąki z  jajkiem jest 1 do 1. Jeżeli mamy większe zapotrzebowanie użyjmy większej ilości jajek i mąki zarazem. Na blacie, stolnicy sypiemy mąkę wymieszaną z solą, robimy na środku dziurkę i wbijamy jajka. Ręcznie mieszamy, po czym zagniatamy ciasto, jeżeli wyda nam się zbyt suche możemy dodać parę łyżek wody. Rozwałkowujemy na  bardzo cienki, duży płat. Odstawiamy na około 30 minut aby ciasto dobrze przeschło, po czym zwijamy w rulonik o szerokości około 3 cm i ostrym nożem kroimy na cienkie paseczki. Roztrzepujemy palcami każdy paseczek i wrzucamy do gotującej wody. Gotujemy około 5-7 minut. Odcedzamy i podajemy z naszym rosołkiem. Smacznego

Orzechowe rogaliki

Rogaliki uwielbiam, bardziej może te drożdżowe aniżeli z ciasta francuskiego. Dziś jednak będą z orzechami w roli głównej, i na cieście francuskim. Potrzebujemy jeden płat ciasta francuskiego, ja użyłam taki 50x50cm i wyszło mi około 30 malutkich rogalików.
Na nadzienie około 150gram orzechów włoskich, posiekanych grubo nożem albo zmiksowanych
4 łyżki stołowe cukru brązowego,
 








i do posmarowania 1 jajko.

Nagrzewamy piekarnik do temperatury 200 stopni. W międzyczasie rozwałkowujemy dokładnie i bardzo cienko ciasto francuskie. Następnie posypujemy je orzechami i cukrem. Radełkiem kroimy na trójkąty i zwijamy zaczynając od zewnątrz. Wierzch każdego rogalika smarujemy jajeczkiem. Pieczemy około 20-25 minut. Lekko zarumienione

niedziela, 14 października 2012

Kruche ciastka z limonką i gorzką czekoladą

Po tygodniowej przerwie kolejny przepis na ciastka kruche. Dziś dla odmiany z limonką. Składniki na około 40 ciasteczek o średnicy 3cm każde:
30 dkg mąki pszennej,
170 gram masła,
pół łyżeczki proszku do pieczenia,
1 jajko,
100 gram cukru do wypieków, możemy go zastąpić zwykłym cukrem,
2 łyżeczki soku z limonki,
starta skórka z limonki.
Do dekoracji skórka z limonki i około 50 gram rozpuszczonej, w kąpieli wodnej, gorzkiej czekolady, ja użyłam 72%.





Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia. Łączymy razem pozostałe składniki dodając mąkę i zagniatamy kruche ciasto. Możemy sobie pomóc używając food procesora, w którym w przeciągu 2 minut nasze ciasto będzie gotowe. Otrzymane ciasto rozwałkowujemy i foremką do ciastek, ja użyłam szklaneczki, wykrawamy ciasteczka. Pieczemy około 10 minut, w zależności od piekarnika, w temperaturze 190 stopni. Powinny być lekko brązowe. Upieczone ciasteczka dekorujemy czekoladą i skórką z limonki. Smacznego.

niedziela, 7 października 2012

Marcepanowe kuleczki w mlecznej czekoladzie

Cześć Wam wszystkim. Witam po paru dniach. Dziś coś bardzo bardzo słodkiego, ale przyznaję takie coś za mną chodziło już od paru dni no i doczekałam się. Sam marcepan kojarzy mi się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia. Ja troszeczkę sobie ułatwiłam wykonanie domowego marcepanu, otóż zamiast całych migdałków użyłam już te zmielone, ale do rzeczy. Na marcepan potrzebujemy:
250 gram cukru pudru,
250 gram mielonych migdałów,
łyżeczka aromatu migdałowego,
4 łyżki stołowe brandy, koniaku ewentualnie whisky.
Tabliczka mlecznej czekolady i 100 gram pokrojonych migdałów.





Wszystkie składniki miksujemy w food procesorze.Uzyskane ciasto marcepanowe powinno mieć jednolitą konsystencję, nie być ani za suche, ani za wilgotne. Z otrzymanego marcepana formujemy małe kuleczki, średnica około 2 cm każda. Rozpuszczamy naszą czekoladę, ja użyłam mleczną, bo taką miałam pod ręką, pewnie gorzka byłaby lepsza w połączeniu ze słodkim marcepanem, ale tę decyzję zostawiam każdemu z was. Każdą kuleczkę oblewamy płynną czekoladą i obtaczamy w grubo pokrojonych migdałach. Kuleczki chłodzimy około godziny w lodówce. Życzę smacznego.

środa, 3 października 2012

Maślane ciasteczka cytrynowo - migdałowe

Cześć Wam wszystkim. Jesień w pełni, dzionek skraca się coraz szybciej, a noc dłuższa. Dzisiaj ciasteczka, kruchutkie słodkości. Składniki na około 30 sztuk o średnicy 2cm:
200 gram mąki pszennej,
125 gram masła, miękkiego
50 gram cukru pudru, dla tych z was którzy preferują słodszą wersję, ilość cukru pudru zwiększamy do 75 gramów,
3 łyżki soku z cytryny,
2 łyżki stołowe startej skórki z cytryny,
50 gram zmielonych migdałów,
1 żółtko.





Mąkę łączymy z cukrem pudrem, masłem i żółtkiem. Ugniatamy ręcznie, bądź też za pomocą malaksera, do momentu uzyskanie jednolitego ciasta. Dodajemy następnie sok z cytryny, skórkę cytrynową i migdałki. Rozwałkowujemy ciasto podsypując blat trochę mąką i wycinamy małe ciasteczka odpowiednią foremką, bądź też tak jak ja po prostu kieliszkiem. Pieczemy około 10-12 minut w 190 stopniach, lekko zrumienione ciastka są już dobre. Gorące będą bardzo kruchutkie, jak wystygną to stwardnieją. Smacznego i pozdrawiam. Do za kilka chwil. No i z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze.

poniedziałek, 1 października 2012

Paszteciki w wersji wegetariańskiej

Dziś podaję przepis na paszteciki z ciasta francuskiego z nadzieniem bezmięsnym, które można z powodzeniem wykorzystać na przykład do pierogów. Przyznaję się, że ciasto francuskie kupiłam, po prostu szkoda mi było czasu na wykonanie w domu. Kilka razy rozbiłam samodzielnie te ciasto i przyznaję że jest zarówno pracochłonne jak i czasochłonne. Zużyłam jeden płat ciasta francuskiego, z którego wyszło mi 40 małych pasztecików, 2 cm każdy. Nadzienie:
1 mała cukinia,
250 gram pieczarek,
1 średnia cebula,
sól i pieprz do smaku,
1 jajko.






Zaczynamy od przesmażenia każdego warzywka osobno na patelni. Na końcu dodajemy przyprawy i mieszamy wszystko razem, po czym wbijamy jajeczko. Ciasto francuskie rozwałkowujemy na szerokość około 10 cm, na środek układamy farsz i zwijamy w rulonik. Kroimy na małe kawałeczki tak na 2 cm. Smarujemy wierzch mlekiem i pieczemy w temperaturze 200 stopni około 20 minut, do momentu aż będą lekko zarumienione. Smacznego.